Kashmir

22 Dec

Każdy z nas z pewnością marzy o jakimś wyjątkowym miejscu, które bardzo chciałby zobaczyć. Ja również miałam takie wymarzone miejsce i oto któregoś pięknego, choć deszczowego dnia pragnienie to się ziściło i moim oczom ukazał się Kashmir. Zawsze wydawało mi się, że to istny raj na ziemi. I byłoby tak faktycznie, gdyby nie wszędzie obecni żołnierze z kałasznikowami przewieszonymi przez ramię. Już Po drodze do Srinagaru, który jest letnią stolicą stanu Kashmir napotykamy liczne patrole, zasieki, żołnierzy w pełnej gotowości do walki.
Gdyby nie ta napięta sytuacja, konflikty zbrojne ciągnące się od wielu lat w tym przepięknym regionie, Kashmir z łatwością mógłby być uznany rajem. Sam Srinagar, którego nazwa pochodzi od dwóch słow Sri – oznaczającego bogactwo, dostatek, oraz nagar czyli miasto ma do zaoferowania wiele atrakcji oraz niezwykłe widoki. Na jeziorze Dal znajdującym się w obrębie miasta zacumowane są liczne ładzie mieszkalne. Większość z nich, kiedyś służące zamożnym brytyjczykom do spędzania upalnego lata, dziś wykorzystywane są jako hotele. W jednym z nich zamieszkaliśmy i my, a wystrój i liczne ornamenty w drewnie oraz dekoracje sprawiają wrażenie że mieszka się w bajkowym pałacu na wodzie. Po jeziorze można popływać łódką, delektując się widokiem nenufarów unoszących na tafli wody, kupując przepyszne owoce i pieczywo z pływających sklepików, rozkoszując się ciszą i spokojem miasta. Szkoda tylko, ze cały czas ma się poczucie, że to tylko cisza przed burzą.
Niestety odbywające się w owym czasie wybory na terenie Indii, dodatkowo spotęgowały skalę zagrożenia i po zaledwie trzech dniach dla własnego bezpieczeństwa byliśmy zmuszeni opuścić miejsce z moich marzeń i snów.

Transport:
autobus: Amritsar-Jammu 150 rupii ( ok 2,80$) podróż trwa 6h
Jammu-Srinagar 350 rupii ( ok 6,60$) podróż trwa 12 h
Nocleg:
Zależy ile się wytarguje, można spać w pałacu na wodzie za 150 rupii/os

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: